2015-03-02

25-ajam Laisvės gimtadieniui - dainuojančios revoliucijos legenda

Interviu „Vakarų ekspresui“:
 
 Nors 30-metį pernai įspūdingais koncertais paminėjusi legendinė grupė "Antis" laikoma Kauno ir Vilniaus grupe, ji jau antrąkart po savo atgimimo mūsų valstybei reikšmingus jubiliejus švęs būtent Klaipėdoje. Jos koncertas taps Laisvės 25-mečio minėjimo uostamiestyje akcentu.

Klaipėdiečiai kovo 11-ąją "Švyturio" arenoje galės išgirsti ne tik dainuojančios revoliucijos simboliais tapusias "Anties" dainas, bet ir naujojo repertuaro kūrinius, pelniusius ir jaunosios, jau nepriklausomoje Lietuvoje užaugusios, kartos simpatijas.

"Nuo 1988-ųjų liko ypatingas ryšys su Klaipėda", - sako "Anties" lyderis Algirdas Kaušpėdas.

Klaipėda - ypatingoms progoms

2007-aisiais po 17 metų pertraukos atsikūrusi "Antis" į Klaipėdą atvyko po metų, bet ne šiaip, o ypatinga proga - Savivaldybės pakviesta Teatro aikštėje koncertą surengė Sąjūdžio 20-mečio proga.

Kaip ir 2008-aisiais, taip ir dabar kalbėdamas su "Vakarų ekspresu" A. Kaušpėdas teigė puikiai atsimenantis įspūdingą koncertą 1988-ųjų liepą uostamiesčio vasaros estradoje, kurio metu Klaipėdoje suplevėsavo pirmosios trispalvės, pirmą kartą pasisakė tik prieš keletą dienų įsteigtos Sąjūdžio Klaipėdos iniciatyvinės grupės nariai, o šviesaus atminimo Vytautas Šliogeris įteikė jam plieninį kardą.

Anot A. Kaušpėdo, nuo tada jam liko "ypatingas ryšys su Klaipėda".

"Antis" kvietimą koncertuoti Klaipėdoje Kovo 11-osios proga, Lietuvai minint 25-ąsias Nepriklausomybes metines, buvo gavusi dar pernai, prieš 30-mečio koncertus, bet to neskelbėme viešai. Galutinai viską sutarėme jau šiemet. Koncertas Klaipėdoje nebus toks, kaip 30-mečio turo pasirodymai, tačiau jo metu irgi bus galima išgirsti populiariausias "Anties" dainas ir naujojo mūsų repertuaro kūrinius. Koncertas truks apie pusantros valandos, bus labiau orientuotas į muziką, bendravimą su auditorija, o ne vizualų šou. Sieksime sukurti tokią atmosferą, kad atėję klausytojai pajaustų ne tik savo valstybės, bet ir asmeninę šventę", - pasakojo A. Kaušpėdas.

Anot jo, "Antis" šiemet daug nekoncertuos, be Klaipėdos, dar galvojama apie porą trejetą pasirodymų.

A. Kaušpėdas prisipažino, kad jo mintyse jau yra nauja daina, bet dar neaplankė idėja, o ir kitos veiklos šiuo metu yra nemažai.

Mato gražią ateitį

Viena iš Atgimimo figūrų tapęs A. Kaušpėdas, paklaustas apie Lietuvos nepriklausomybės 25-metį, sako, kad svarbu jau ir tai, jog esame nugalėję psichologinį barjerą - sėkmingai gyvuojame jau ilgiau nei tarpukario Lietuva.

"Aišku, 25-erių metų neužteko pasiekti viskam, apie ką svajojome, tačiau padaryta tikrai daug. Esame konkurencinga, laisva šalis, integravusis į Europos erdvę. Turime daug gražaus, gabaus, perspektyvaus jaunimo. Tai rodo jau ir šie savivaldos rinkimai. Manau, kad per juos dauguma garbingų Sąjūdžio laikų politikų jau turės išeiti į užtarnautą poilsį", - sakė pokalbininkas.

A. Kaušpėdas teigė esąs įsitikinęs, kad per ateinančius 25 metus Lietuva pasieks Skandinavijos šalių lygį.

"Pirmas dvidešimtpenkmetis visgi buvo vadavimasis iš postkomunistinio paveldo. Per ateinantį ketvirtį amžiaus galutinai susiformuos moderni ir klestinti XXI amžiaus Lietuva", - įsitikinęs "Anties" lyderis.

Informacija

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui skirta šventinė programa Klaipėdoje tęsis dvi savaites. Pirmasis jos renginys - jau pirmadienį. 10 ir 13 val. Žvejų rūmuose bus pristatomas Giedrės Žickytės dokumentinis filmas "Kaip mes žaidėme revoliuciją", vyks susitikimas su režisiere. Šis filmas - tai istorija apie ypatingą Lietuvos laikotarpį ir žmones, kurie, nepaisydami pavojaus, iškovojo savo Nepriklausomybę su šypsena veide ir daina lūpose. Šią istoriją filme atskleidžia Atgimimo šauklys - grupė "Antis". Pasak Klaipėdos savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjo Narūno Lendraičio, filmo demonstravimo laikas derintas su mokyklomis ir akademine bendruomene, kad istorinę juostą galėtų pamatyti jaunimas. Būtent jis šių metų Kovo 11-osios programoje dalyvaus itin aktyviai.
 
Kovo 9 d. 16 val. Žvejų rūmuose darželinukai rengs šventinį koncertą "Dyvų dyvai pamarėly.." Kovo 10 d. 17 val. Klaipėdos miesto jaunimo organizacijų asociacijos "Apskritasis stalas" atstovai ir miesto jaunimas organizuos viešą diskusiją "Kas mums iš tos laisvės". Ji vyks Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Jaunimo skyriuje (Tilžės g. 9).
 
Kovo 11 d. 13 val. uostamiestyje pirmą kartą vyks patriotiškai nusiteikusio jaunimo eitynės nuo Teatro iki Atgimimo aikštės ir žaibinė mobilizacija ("flashmobas") Atgimimo aikštėje.
 
Visą kovo mėnesį Klaipėdos mokyklų bendruomenės dalyvaus akcijoje "Lietuvai ir man" ir pina Lietuvos spalvų draugystės apyrankes.
 
Oficialių renginių programos svarbiausiu įvykiu taps iškilmingas miesto Tarybos posėdis-minėjimas, vyksiantis Klaipėdos koncertų salėje kovo 10 d. 12 val.
 
Kovo 11-ąją 12 val. miestiečiai kviečiami į Danės skverą prie paminklo "Arka" pasižiūrėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui skirtą parodą "Žvilgsnis į Klaipėdą: pokyčiai ir pasiekimai", kurią parengė Mažosios Lietuvos istorijos muziejus. Pačiame muziejuje (Didžioji Vandens g. 2) bus eksponuojama Lietuvos banko parengta paroda "Vytis: nuo lietuviško dinaro iki euro". Paroda bus atidaryta kovo 10 d. 15.30 val. Į renginių sūkurį įsisuks ir Laikrodžių muziejus, kuriame kovo 11 d. nuo 11 iki 16 val. organizuojamos laikrodžių gamybos kūrybinės dirbtuvės "Lietuvai ir man" (būtina išankstinė registracija tel. (8 46) 410413, 410 417).Savo dedikacijas valstybinei šventei parengė ir Klaipėdos menininkai. Aktorės Nijolė Sabulytė, Julija Sakalaitė ir Nijolė Narijauskaitė kovo 10 d. 16.30 val. Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (Turgaus g. 8) kvies pasiklausyti literatūrinės - muzikinės kompozicijos "Gyvai Lietuvai". Šokio teatro "Padi Dapi Fish" spektaklis "Aš esu kovo 11" bus rodomas kovo 11 d. 19 val. rekonstruojamo Klaipėdos dramos teatro patalpose (Teatro g. 2, įėjimas iš Danės upės pusės). Tradicinė tautinių šokių kolektyvų šventė "Gintaro laše mano Lietuva", vyksianti kovo 14 d. 16 val. Žvejų rūmuose, taip pat bus skirta Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui.

Neabejotinai didžiausia dovana miestiečiams Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-mečio proga taps grupės "Antis" koncertas, vyksiantis kovo 11 d. 17 val. Klaipėdos "Švyturio" arenoje. Į jį bilietai, kaip ir į Vasario 16-osios koncertą, kainuos tik simbolinį eurą, kuris skirtas jų sistemos administravimo kaštams padengti.
 
Bilietus platina: Bilietai.lt